Haberler http://www.aymambalaj.com//page5.php Ambalaj Sektörü 2018 2019/01/02 09:36:14 Ambalaj sektörünün hedefi 5 milyar dolarlık ihracat

ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, "2018 yılında ambalaj sektörü olarak, en az 23 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 4,5-5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, bir başarı öyküsü haline gelen ve artan katılımıyla öne çıkan "Ambalaj Ay Yıldızları 2018" yarışmasında finale kalanlar düzenlenen törende ödüllerine kavuştu.

209 başvurunun yapıldığı, 115 ambalajın finale kaldığı yarışmaya en fazla başvuru gıda, grafik tasarım ve içecek kategorilerinde oldu. En fazla başvuru ise 50 ürün ile gıda kategorisinde gerçekleşti. Gıda kategorisini 41 başvuruyla grafik tasarım, 24 başvuruyla içecek kategorisi takip etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASD Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir, “Başvuran tüm firmalarımıza Ambalaj Ay Yıldızları yarışmamıza göstermiş oldukları ilgiden dolayı çok teşekkür ediyor, finale kalan ve ödüllerini alan kazananlarımızı tebrik ediyorum. ASD olarak ülke ekonomisine büyük katkı yapan, Türkiye ambalaj sektörümüzün gelişmesi için var gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2018 yılında ambalaj sektörü olarak, en az 23 milyar dolar pazar büyüklüğü ve 4,5-5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacaklarına inandıklarını aktaran Sarıbekir, şunları kaydetti:

“350 milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla sağlayacağımıza inanıyoruz. Sektör olarak rekabet gücümüz ve potansiyelimiz yüksek. Türkiye ambalaj sektörünün ürünleri dünyada 180 ülkeye ihraç ediliyor. Türkiye ambalaj sanayisi, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla yürüyor. 2023’te 30 milyar dolarlık pazar büyüklüğü, 10 milyar dolarlık ihracat hedefimize ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Sarıbekir, yarışmayı düzenlemeye karar verdiklerinde marka sahiplerine, tasarımcılara ve ambalaj üreticilerine uluslararası pazarlarda rekabet gücü kazandırmayı amaçladıklarını ifade ederek, bunu başardıklarını bildirdi.

Türkiye ambalaj sanayisinin küresel piyasalarda edilgen konumdan yönlendirici konuma geçtiğini görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Sarıbekir, şunları aktardı:

“Ülke olarak büyük bir sınavdan geçtiğimiz bu dönemde daha çok ülkeye ambalaj ve ürün satmalıyız. Pazar sayısını artırmalıyız. Ürettiğimizin en az yarısını ihraç etmeliyiz. Ambalajın Ay Yıldızları yarışmamız, uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahip ülkemizdeki tek ambalaj yarışmasıdır. Kazananlarımız, Dünya Ambalaj Örgütü ve Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği WorldStar ve AsiaStar yarışmalarına da katılabiliyorlar. Dünya genelinde desteklenen bu ambalaj yarışmalarına katılan tüm firmalarımızı yürekten tebrik ediyorum. Tüm yarışmalarımız sayesinde, Türkiye ambalaj sektörünün geldiği noktayı tüm dünyaya göstermeye devam edeceğiz.”

"Sektör, ilk 6 ayda 539 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi"

Sarıbekir, sektörün son durumuna da değinerek, “2018 yılının ilk yarısında 2 milyar 306 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektörümüz, 1 milyar 767 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi. Katma değerli üretime odaklanarak istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye ambalaj sanayimiz, 2018’in ilk 6 ayında toplamda 539 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi. Bir önceki senenin aynı dönemine göre ambalaj ihracatımız miktar olarak yüzde 8 ve değer olarak yüzde 17 arttı. Türkiye ambalaj sanayicileri, yeni pazarlar kazanmaya devam ediyor.”

Sektörün büyüklüğü 20 milyar dolara ulaştı

Türkiye ambalaj sektörünün 2017 yılında 20 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaştığını, 2018’de ise 23 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiklerini belirten Sarıbekir, “2017 yılında sektörümüz 180 ülkeye 2 milyon 125 bin ton ambalaj ihracatı gerçekleştirdi ve 4 milyar 145 milyon dolarlık ihracat geliri elde etti. 2017 yılında sektörümüzün dış ticaret fazlası 787 milyon dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte, 2018’in ilk yarısındaki kilogram başına 2 dolar ihracat birim fiyatımızla Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirmeye devam etmekteyiz.” değerlendirmesinde bulundu.


10 milyon istihdamı az buluyoruz

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, "Avrupa'nın 5,2 milyon toplam istihdam ürettiği son 10 yılda, Türkiye 10 milyon istihdam üretti. Genç nüfusumuz ve potansiyelimiz göze alındığında, hala yeterli görmediğimiz bir rakam." dedi.


Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Avrupa'nın 5,2 milyon toplam istihdam ürettiği son 10 yılda Türkiye'nin 10 milyon istihdam ürettiğini belirterek, "Genç nüfusumuz ve potansiyelimiz göze alındığında, hala yeterli görmediğimiz bir rakam. Bu genç nüfusu bir avantaj olarak kullanıp, risk olmaktan çıkarmamız için çok iyi eğitmemiz ve donanımlı hale getirmemiz gerekiyor." dedi.

Ermut, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen Genç Yönetici Okulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, kurum olarak Türkiye'nin yatırım ortamını dünyada tanıtmak ve yatırımcılara bütün aşamalarda, özellikle bürokratik süreçlerde A'dan Z'ye destek vermenin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi'nin iki temel iki görevi olduğunu söyledi.

Yatırım ortamını anlatırken en fazla kullandıkları argümanlardan birinin ülkenin genç ve dinamik nüfusu olduğunu belirten Ermut, Türkiye'de her yıl 200'den fazla üniversiteden 800 bine yakın öğrencinin mezun olduğunu ifade etti.

İş gücüne katılım oranının da yüksek olduğunu dile getiren Ermut, her yıl yeni 1 milyon istihdamın üretildiğini aktardı.


Avrupa'nın 5,2 milyon toplam istihdam ürettiği son 10 yılda, Türkiye'nin 10 milyon istihdam ürettiğini vurgulayan Ermut, "Genç nüfusumuz ve potansiyelimiz göze alındığında hala yeterli görmediğimiz bir rakam. Bu genç nüfusu bir avantaj olarak kullanıp, risk olmaktan çıkarmamız için çok iyi eğitmemiz ve donanımlı hale getirmemiz gerekiyor. Son 16 yılda sağlanan istihdamın yanında ülke olarak yatırımcılık ve girişimcilik ekosistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Bu tip programların da bu tip ekosistem oluşturulmasında çok ciddi önemi var." diye konuştu.

"Nitelikli insan kaynağına çok yatırım yapılmalı"

Ülke olarak nitelikli insan kaynağına çok yatırım yapılması gerektiğini belirten Ermut, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü beşeri sermaye bizim için çok önemli. En çok önem verdiğimiz konu insan ve insanın iyi eğitilmesi. Yetişmiş insan olduktan sonra bizim gibi gelişmekte olan ekonomiler için işler daha kolay. Bugün hükümetimizin de bütçeden en fazla ödenek ayırdığı alanlardan birinin Milli Eğitim olduğunu görüyoruz. Tarım, sanayi ve bilgi çağlarından çok daha yıkıcı ama bir o kadar da fırsat barındıran bir döneme geçtik. O da 4. Sanayi Devrimi. Makinelerin insan gibi öğrenmeye başladığı bir dönemden bahsediyoruz. Bu da tamamen apayrı bir yetenek setini gerektiriyor."

Gençliğin, artık farklı yetenekler edinmesi gerektiğini ifade eden Ermut, "Eskiden hayatımızın sadece bir döneminde eğitim görüyorduk, bundan sonra doğan çocuklar belki hayatları boyunca 4-5 kez yeniden eğitilecekler. Dolayısıyla böyle bir alanda, aynı zamanda rekabetçiliğin de çok daha arttığı bir ortamda siz iş dünyasına atılıyor olacaksınız." dedi.

"İş dünyasında yeni kurallarla dönüşüm başlatılmalı"

Arda Ermut, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, dünyadaki genel kabullere karşı çıktığını, "Dünya beşten büyüktür"ün bunlardan en önemlisi olduğunu, fakat iş dünyasında da yeni bir etik değerler setiyle, yeni kurallarla bu dönüşümün başlatılması gerektiğini vurguladı.

Yeni nesil değerlerle birlikte büyüyecek, kendisinden sonraki nesilleri de böyle yetiştirecek gençlere ihtiyaç olduğunu belirten Ermut, şunları kaydetti:

"Artık IQ'dan daha çok EQ'nun, duygusal zekanın önemli olduğu dönemlere girdik. Sadece bu yönetimsel anlamında değil, sanayinin de üretiminde en önemli girdisinin artık beşeri sermaye olduğunu özetlemeye çalıştım. Dolayısıyla biz de bu alanda elimizden geldiği kadar Türkiye'nin bu farklılığını, değerini vurgulamaya çalışıyoruz.

Belki bazı kaçırdığımız endüstriyel dönüşümlerde, diğer trendlerde arayı çok fazla kapatma şansımız yoktu. Şu anda günümüzde geriden gelerek atmaya çalıştığımız adımlar var. Milli sanayimizi, milli savunma sanayimizi oluşturmaya çalışıyoruz, yerli otomobil gibi bir projemiz var. Çok zorlandığımız diğer bazı projeler var. Fakat öyle bir döneme girdik ki genç nüfusumuzla arayı çok hızlı kapatabileceğimiz alanlar artık önümüzde. Böyle bir ekosistemi oluşturur ve doğru adımları atarsak, bu genç nüfusumuzla bu alanlarda çok ciddi fark oluşturup, bir anda gelişmiş ülkelerle olan seviyeleri yakalama ve geçme şansımız var."

"Çok fazla yatırım yapmamız lazım"

Türkiye'nin 2002'ye kadar 15 milyar dolar, 2002'den günümüze kadar 200 milyar dolara yakın yatırım çektiğini anlatan Ermut, şunları dile getirdi:

"Ekonomimizin pek çok alanında çok ciddi adımlar atıldı son 16 yılda. GSMH, ihracatımız yükseldi fakat yönetmemiz gereken iki problemli durum var ekonomimizde biri cari açığımız, birisi de tasarruf eksiğimiz. İhtiyacımız olan yatırımları yapmak için yeterli tasarruf oranı ülkemizde bulunmuyor. Çok genç bir nüfusuz, çok hızlı gelişen bir ekonomiyiz, çok fazla yatırım yapmamız lazım. Bunların ikisi için de önemli olan bir kalem, doğruda yatırımlar kalemi. Ülkemize bol bol yatırım çekmemiz lazım."

Doğrudan yatırımlarda da gençlerin varlığının ve çalışmalarının çok büyük önem taşıdığını belirten Ermut, "Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak ülkemize daha çok yatırım çekmek adına çalışmalarımız devam ederken, aynı zamanda gençlerin iş gücüne, dünyadaki yeni trendlere katılımları anlamında elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

]]>
0]]>
]]>
http://www.aymambalaj.com/page5.php?post=5
Ambalaj Sektörü 2019/01/02 09:22:28 “Kişi başı ambalaj tüketimi bu yıl 240 doları geçti”

Zeki Sarıbekir, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine de değinerek, Brexit’in Türk ambalaj sektörü için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Brexit sonrasında İngiltere’nin yeniden kendi sanayisini kuracağını belirten Sarıbekir, “İngiltere’de yavaşlayan üretim Brexit ile tekrar hızlanacak. Artan üretimle birlikte daha çok ambalaja ihtiyaçları olacak. İngiltere 250 milyon dolarlık ihracatla bizim için zaten iyi bir pazar. Brexit sonrası sektörümüz için çok daha büyük fırsatlar var. Brexit Türk ambalaj sektörüne yarayacak.” değerlendirmelerini yaptı.

Sarıbekir, ambalaj sektörünün son yıllarda hızlı bir büyüme trendi içerisine girdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Bunların ilki ihracat. Geçen yıl sektörümüzün dış ticaret fazlası 787 milyon dolar oldu ve ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. Bununla birlikte, ihracat birim fiyatımızla Türkiye ortalamasının üzerinde bir performans gerçekleştirmeye devam etmekteyiz. Bu yılın ilk yarısında 2 milyar 306 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektörümüz, 1 milyar 767 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi. Katma değerli üretime odaklanarak istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye Ambalaj Sanayimiz ilk 6 ayda toplamda 540 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi. Geçen yılın aynı dönemine göre ambalaj ihracatımız miktar olarak yüzde 8 ve değer olarak yüzde 17 arttı. İkinci faktör ise süpermarketler… Süpermarket demek ambalajlı ürün demek. Ambalaja konulan her ürün bir kimlik kazanıyor. Süpermarketlerin gelişmesi de ambalajlı ürün tüketimini artırıyor. Ülkemizde 10 yıl önce 100 dolar olan kişi başı ambalaj tüketimi bu yıl 240 doları geçti. Kişi başı ambalaj tüketiminde henüz Avrupa’nın yarısıyız.”

Ambalajın ürünlere katma değer sağladığını aktaran Sarıbekir, “Örneğin bal satmakla ambalajlayıp bal satmak arasında çok büyük fark bulunuyor. Ambalaj dediğiniz bir markadır, görselliktir, kalitedir. Ambalajda hem firma hem de ürün sahibi kazanıyor, çünkü ürüne katma değer katılıyor.” ifadelerini kullandı.

“Her türlü ambalaj geri dönüştürülebilir”

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, ambalajın çevreyi kirlettiği yönündeki yanlış algıdan da bahsederek, şunları kaydetti:

“Çevreyi ambalaj kirletmez, insan kirletir. Ambalaj, ürünü sağlıklı bir şekilde insana ulaştırır. Güvenilir gıda ambalajlı gıdadır. İnsan ömrü ortalamasındaki artış, ambalajlı gıda tüketimdeki artışa paralel gelişiyor. Bu konuda önemli bilimsel çalışmalar da var. Her ürünün ambalaja girmesi gerekiyor. Biz ASD olarak tüm ambalaj üreticilerini temsil ediyoruz. Cam, plastik, metal… Türkiye’de geri dönüşüm maalesef çok ileri seviyelerde değil henüz. Her türlü ambalaj geri dönüştürülebilir. Bu konuda gençlerimiz daha bilinçli tüketiciler. Geri dönüşüm bilinci oluşturmak konusunda hedefimizi yüksek tutmalıyız.”

Sarıbekir, hızlı tüketim ürünlerinde ambalajın toplam maliyet içerisindeki payının yüzde 3 ila 5 arasında değiştiğini aktararak, bazı ürünlerinin fiyatlarının ambalajlara gelen zam yüzünden yükseldiği iddialarının doğru olmadığını ifade etti.

Ambalajın ham maddesinin ithal olduğunu ve dövizdeki artışın fiyatlara yansıdığını belirten Sarıbekir, bu artışın da ürünlerin nihai fiyatı üzerinde bir etkisinin]]>
0]]>
]]> http://www.aymambalaj.com/page5.php?post=4 matbaacılık 2018/12/17 10:42:37 Oluklu Mukavva
Ülkemizde bugün 91 şirket, 114 fabrikada oluklu mukavva üretimi gerçekleştirmektedir.

Oluklu Mukavva, hammaddesi olan kâğıdın yeniden üretilebilen, yeniden kullanılabilen yani geri dönüştürülebilen bir madde olması dolayısıyla çevre uyumu en yüksek olan ambalaj türü diye tanımlanabilir.

Oluklu Mukavva dünyada ilk olarak ABD’de, 1870’lerde kullanılmaya başlanmıştır. 1871 yılında Albert Jones oluklu kâğıt, 1874’de G. Smyth tek yüzlü oluklu mukavva ve yine 1874’te Oliver Long oluklu mukavvayı üretmiş ve patent almıştır. Ülkemizde ise ilk oluklu mukavva fabrikası 1954 yılında SEKA tarafından faaliyete geçirilmiştir. İlk özel sektör oluklu mukavva fabrikası ise 1968 yılında kurulmuştur.

Ülkemizde bugün 91 şirket, 114 fabrikada oluklu mukavva üretimi gerçekleştirmektedir.

Tarımsal ve sınaî ürünlerin maliyetleri üzerinde dikkatlerin yoğunlaştığı ölçüde, oluklu mukavva kullanımı da artacaktır. Çünkü oluklu mukavvadan üretilen ambalaj bir maliyet unsuru değil; maliyet düşürme aracıdır. Büyük emeklerle ortaya çıkan ürünün iyi ambalajlanmadığı için değerini kaybetmesi ve hatta yok olması; iyi tasarlanmış, iyi üretilmiş ve yerinde kullanılmış bir ambalajla ortadan kalkmaktadır.

Dağıtım harcamalarını azaltarak, üretim ile tüketim noktası arasındaki yolda, paketlediği ürün veya ürünleri en iyi biçimde bir arada tutma, koruma, taşıma, tanıtma görevini üstlenen oluklu mukavva ambalajların kullanıldığı alanlar, her geçen gün artmaktadır. Sıvı, katı, taneli, yumuşak, sert, dayanıklı veya hassas tüm ürünler, oluklu mukavva ile güvenli olarak ambalajlanabilmektedir. Her oluklu mukavva kutu, paketlediği ürün özelliklerine uygun olarak tasarlanmakta; dolum koşullarına, palete, istife, depolama ve nakliyeye uygunluğu göz önüne alınarak üretilmektedir. Önceleri, genellikle taşıma ambalajı olarak kullanılırken, bugün satın aldığımız kitap, ayakkabı, hediyelik eşya, sebze meyve gibi pek çok ürünü paketleyen oluklu mukavva; özellikle çevre duyarlılığının arttığı son yıllarda, tanıtım ambalajı, çikolata ambalajı, resim çerçevesi, hediye kutusu, vitrin dekoru olarak, kullanıcıya çok yakın olmayı başarmış bir malzemedir.

FEFCO’nun* 2010 faaliyet raporunda ülkelerin m2 ve ton üretimi aşağıdaki tabloda verilmektedir.

FEFCO Üyesi Ülkelerin Satışları 2011 / 6 (ton)

 

2010

2011

% Değişim 2010/2011

Almanya

1.831.796

1.897.141

3,6

Avusturya

227.482

224.908

-1,1

Belçika

206.376

208.153

0,8

Çek Cumhuriyeti

130.601

143.353

9,7

Danimarka

104.261

100.992

-3,1

Finlandiya

67.736

71.646

5,7

Fransa

1.222.346

1.259.327

3,0

Hırvatistan

47.763

45.482

-4,7

İngiltere

770.470

755.280

-1,9

İspanya

1.097.438

1.126.724

2,7

İsviçre

121.281

127.674

5,3

İtalya

1.691.139

1.696.486

0,3

Macaristan

110.677

108.629

-1,9

Norveç

49.345

47.917

-2,9

Romanya

98.304

119.799

21,9

Slovakya

30.264

28.386

-6,2

Türkiye

568.426

628.629

10,6

Ukrayna

55.209

54.536

-1,2

Toplam

8.430.914

       8.645.062

                   2,5


 

FEFCO Üyesi Ülkelerin Satışları 2011 / 6 (m2)

 

2010

2011

% Değişim 2010/2011

Almanya

3.474.797

3.584.168

3,2

Avusturya

463.770

466.936

0,7

Belçika

388.385

395.549

1,8

Çek Cumhuriyeti

262.247

282.598

7,8

Danimarka

196.718

190.552

-3,1

Finlandiya

137.630

144.326

4,9

Fransa

2.298.850

2.375.827

3,4

Hırvatistan

97.478

95.477

-2,1

İngiltere

1.671.193

1.645.477

-1,5

İspanya

2.018.966

2.046.332

1,4

İsveç

304.846

303.682

-0,4

İsviçre

236.771

244.502

3,3

İtalya

2.926.090

2.940.728

0,5

Macaristan

214.931

213.320

-0,8

Norveç

100.484

97.447

-3

Romanya

208.646

244.757

17,3

Slovakya

58.835

54.039

-8,2

Türkiye

1.062.700

1.190.000

12

Ukrayna

98.674

101.169

2,5

Toplam

16.222.011

16.616.886

2,4


 Tablolar incelendiğinde Türkiye’nin Avrupa’da oluklu mukavva üretiminde 6’ncı sırada olduğu görülmektedir. Yıllık üretim artışında ise (Romanya’nın çok küçük olan üretimi dışarıda tutulduğunda) Türkiye’nin en büyük artış oranına sahip olduğu görülmektedir.

Türkiye’de oluklu mukavva sektörü her yıl Türkiye GSMH’sinin %50’si fazlalığında büyümeye devam etmektedir.

Türkiye’de oluklu mukavvanın hammaddesi olan gerekli kâğıtların üretiminin %70’i geri dönüşümden elde edilen kâğıtlardan sağlanmaktadır. Geri kalan %30 ise ithal edilen kâğıtlardan elde edilmektedir. İthal edilen kâğıtların ise büyük bir kısmı sertifikalı yani orman işletmeciliği yapılan çiftliklerden, ekolojik dengeyi bozmadan belirli prensipler dâhilinde kesilen ağaçlardan elde edilmektedir.  Kesilen ağaçların yerlerine cinsine göre 8 ila 14 yıl sonra erişkinliğe ulaşacak olan yenileri dikilmektedir.  Dolayısıyla Türkiye’de oluklu mukavva üretimi için ağaç kesimi yapılmamaktadır.

Oluklu mukavva sanayicileri arasında beraberlik, dayanışma, bilgi ve deneyim alışverişi, idari, teknik ve bilimsel yardımlaşma sağlamak, amacıyla oluklu mukavva sanayicileri tarafından 1987 yılında Oluklu Mukavva Sanayicileri (Üreticileri) Derneği OMÜD kurulmuştur. OMÜD, çevre dostu, hijyenik, ekonomik, ürünün reklamını görsel olarak en etkili şekilde üzerinde taşıyan, doğal,  gıdayı koruyan ve sürdürülebilir bir ürün olan “oluklu mukavva”nın kullanımını yaygınlaştırıcı ve teşvik edici çalışmalar da yapmaktadır.

Sanayi, teknoloji ve doğanın barışık olduğu yaşanabilir bir gelecek için ambalaj sektörünün en önemli ürünlerinin başında gelmekte olan oluklu mukavva tüketiminin bilinci, çevreye saygı bilincinin gelişimiyle paralel olarak süratle artmaktadır.


]]>
0]]>
]]> http://www.aymambalaj.com/page5.php?post=3